5 ربات شگفت انگیز برای مزرعه!

هر روز خبر از ساخت رباتهای جدید در صنایع مختلف منتشر می شود و این ربات ها ممکن است کارگرانی را از کار بیکار کنند، این اخبار در حوزه کشاورزی هم به گوش می رسد. اما در هر صورت این مهمان ها اکنون در دنیای ما هستند و باید با آنها کنار بیاییم. در این مطلب قصد دارم 5 مورد از ربات هایی را که برای کار کشاورزی طراحی شده اند معرفی کنم.

1- ربات واین

یک مخترع فرانسوی به نام کریستوف میلوت یک روبات خودکار را برای برداشت انگور، برداشتن شاخه های جوان و نظارت بر سلامت خاک و درخت مو ایجاد کرده است. میلوت، ربات خود را به نام Wall-Ye نامگذاری کرد. میلوت به خبرگزاری فرانسه گفته که ربات او احتمالا کارگران تاکستان ها بیکار می کند، اما مشاغل زیادی برای نگهداری و استفاده از ربات و توسعه آن ایجاد می کند.

2- ربات گلخانه (Nursery Bot)

در گلخانه های پرورش گل و تولید گلدان، یکی از کارهایی که بسیار زیاد انجام می شود، جابجایی گلدانها است. ربات Nursery Bot به خوبی از عهده این وظیفه برمی آید. کافیست که شما بر روی صفحه نمایش شبکه ای آن، مکان گلدان و مقصد آن را مشخص کنید، ربات گلدان را بر می دارد، به مقصد می رود و گلدان را در آنجا قرار می دهد.

3- ربات چوپان (Herder Bot)

محققان استرالیایی رباتی طراحی کرده اند که می تواند مانند یک سگ گله گاوها را در ردیف کند. این ربات از حسگرهای دو بعدی و سه بعدی و فناوری GPS استفاده می کند تا گاوها را به محل دلخواه راهنمایی کند. این ربات با سرعت متناسب با گاوها حرکت می کند و موجب ازدحام آنها نمی شود.

 

4- ربات زنبور (RoboBee)

مهندسان دانشگاه هاروارد رباتی طراحی کرده اند با نام ربات زنبور که کوچکترین ربات پرنده تاکنون می باشد. این ربات وظایف زیادی دارد از گرده افشانی تا جستجو و نجات پس از حوادث

http://www.uasvision.com/wp-content/uploads/2011/11/FlyDrone.jpg

 

5- ربات همستر (Hamster Bot)

روسفر (Rosphere) که توسط تیمی در دانشگاه پلی تکنیک مادرید توسعه یافته است، درست مانند یک توپ همستر به نظر می رسد و همانند آن نیز عمل می کند. بر روی زمین مزرعه بدون پا و چرخ حرکت می کند. پاندولی که داخل آن قرار دارد موجب حرکت و تغییر مسیر آن می شود. این ربات مجهز به GPS و Wifi بوده و ترکیب خاک و دما و رطوبت آن و سلامت گیاه را اندازه گیری کرده و به کشاورز گزارش می دهد.

https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/gfx/news/hires/2013/167-clipboard-1.jpg

 

درباره دکتر زاهد فتحی زاده

دیدگاهتان را بنویسید