محور توان دهی تراکتور

محور توان دهی (Power take off) تراکتور جهت استفاده از توان موتور تراکتور برای راه اندازی سایر ادوات و ماشین های کشاورزی است. محور (شافت) تواندهی تراکتور نیروی خود را توسط چرخدنده از موتور تراکتور دریافت می کند، به طور کلی نحوه چرخش این محور به دو صورت است:

  • موتورگرد: در این حالت محور تواندهی بدون تاثیر پذیری از سرعت پیشروی تراکتور با سرعت ثابت می چرخد.
  • چرخ گرد: در این حالت سرعت چرخش محور تواندهی ثابت نبوده و متناسب با سرعت پیشروی تراکتور می باشد.

در حالت موتورگرد که محور تواندهی سرعت چرخش نسبتا ثابتی دارد، یکی از دو نوع اصلی از شافت خروجی بر روی محور نصب شده است، تعداد شیارها و دور دردقیقه این دو نوع شافت به صورت زیر است:

  • شافت 6 شیاری با سرعت چرخش 540 دور در دقیقه
  • شافت 21 شیاری با سرعت چرخش 1000 دور در دقیقه
برای تغییر وضعیت در تراکتور های قدیمی حتما باید قسمت انتهایی تراکتور را باز میکردند تا بتوانند شفتها را با هم جابجا کنند ، اما تراکتور های امروزی و مدرن معمولا دارای دو هزار خاره در عقب خود هستند که به وسیله یک اهرم داخل کابین ، توسط راننده انتخاب می شوند.
به دلیل اینکه محور تواندهی یکی از اجزای خارجی تراکتور محسوب میشود و هنگام استفاده در حال گردش است ، بسیار خطرناک بوده و باید تمهیدات ایمنی لازم در نطر گرفته شود از جمله درپوش فلزی هنگام استفاده نکردن از شفت ، قاب دور شفت ، قاب پلاستیکی که بر روی شفت قرار میدهند تا از برخورد بدن یا لباس با شفت در حال گردش جلوگیری شود  و . . . ، حتما هنگام کار با محور توان دهی باید توجه داشت که از استفاده از آویزهایی مانند گرنبند و یا شال گردن خودداری نمود و حتما از روپوش کار استفاده نمود .

درباره دکتر زاهد فتحی زاده

دیدگاهتان را بنویسید